Kopiec Tatarski

Niezwykłą atrakcją turystyczną i ulubionym miejscem weekendowych spacerów mieszkańców jest niewątpliwie Kopiec Tatarski.  Miejsce pod względem historycznym tajemnicze, dzisiaj dogodny punkt widokowy, skąd można podziwiać panoramę miasta i okolic praktycznie we wszystkich kierunkach.

Kopiec Tatarski wiąże się z legendą, według to której jest on miejscem pochowania poległego chana tatarskiego. Mało prawdopodobna historia, jednak często powtarzana. Nie zmienia to faktu, że kopiec ten wykorzystywano do ostrzegania znakami dymu lub ognia przed najazdami tatarskimi. Kopiec Tatarski był najprawdopodobniej miejscem kultu bogów słowiańskich (Swarożyca, V-XI wiek) i pewnie stosowna świątynia była tam zbudowana. Podczas prac archeologicznych natrafiono również na szczątki ludzkie w tym miejscu, zapewne ofiary rytualne.  W późniejszym okresie wybudowano kaplicę  Św. Leonarda, która została zburzona podczas II Wojny Światowej. W XIX wieku organizowano pielgrzymki w okresie wielkanocnym właśnie do tej kaplicy.

Kopiec Tatarski w Przemyślu
Kopiec Tatarski w Przemyślu

W ostatnich latach Kopiec Tatarski i miejsce wokół niego zostało gruntownie „zmodernizowane” poprzez m.in. oświetlenie  ułożenie kostki brukowej.

Widok z Kopca Tatarskiego na Przemyśl
Widok z Kopca Tatarskiego na Przemyśl

W pobliżu Kopca Tatarskiego widoczne są również pozostałości Twierdzy Przemyśl – baterii oraz Fortu Zniesienie.

Widoczne pozostałości Twierdzy Przemyśl
Widoczne pozostałości Twierdzy Przemyśl