Szwejk w Przemyślu

Szwejk –  sprzedawca psów i pucybut, wcielony do armii C.K., to postać wymyślona przez czeskiego pisarza Jaroslava Haška.
Szwejk ma wielu sympatyków, stowarzyszeń w różnych krajach.

A dlaczego pomnik stoi również w Przemyślu?

Bo w opisie swojej wędrówki Szwejk trafił również do tego miasta. Szwejka zatrzymał patrol żandarmerii i potraktował jako zbiegłego jeńca rosyjskiego, ponieważ z ciekawości ubrał on na siebie mundur rosyjski znaleziony przypadkowo nad stawem. Szwejk został uznany szpiegiem rosyjskim i odstawiony piechotą z Dobromila do Przemyśla …

Wielokrotnie podejmowano próby dokładnego zlokalizowania przygód Szwejka w Przemyślu. Takimi konkretnymi miejscami, które często podaje się jako miejsce przebywania Szwejka w Przemyślu są: dawna Brama Dobromilska (której pozostałości znajdują się na dzisiejszej ul. Słowackiego), dawny budynek wojskowy przy ul. Smolki, dawny budynek garnizonu przy ul. Mickiewicza 24, budynek dawnego sądu wojskowego przy ul. Rokitniańskiej oraz oczywiście budynek dworca PKP.

Poza pomnikiem stojącym na Rynku, odsłoniętym w roku 2008, w pobliżu jest jeszcze ulica nazwana: Zaułek Wojaka Szwejka.

W Przemyślu działa również Przemyskie Stowarzyszenie Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka – organizator popularnych imprez w Twierdzy Przemyśl.

Jeśli ktoś lubi tego rodzaju humor, to Przemyśl również oferuje coś w tym temacie 🙂

Pomnik Szwejka na Rynku w Przemyślu
Pomnik Szwejka na Rynku w Przemyślu

Zamieszczono w: Inne