Brama Sanocka Dolna w Przemyślu

Brama przy ul. Sanockiej to jeden z zachowanych elementów wewnętrznego obwodu Twierdzy Przemyśl. Obwód Noyon budowany od roku 1873, rozbudowany w latach 1878-1887, projektował go gen. Daniel Salis-Soglio. Fortyfikacje rdzenia twierdzy zostały częściowo wysadzone w latach 1920-1930, częściowo rozebrane w latach późniejszych tj. 1956-1960, i nie był to okres ostatnich rozbiórek, które miały miejsce również w latach późniejszych.


Brama Sanocka Dolna leży w dogodnym miejscu, które łatwo jest odnaleźć w mieście i do którego łatwo dojechać samochodem.

Jest to ceglany szaniec wraz z wartownią. Wybudowany w latach 1873-1880, zmodernizowana około 1900. Do dzisiaj zachowały się ceglane słupy z zawiasami i wejściem. Do wartowni przylega sponson ze stalową furtką. Mur wartowni zaopatrzony jest w strzelnice.Brama miała za zadanie chronić dostęp do twierdzy wewnętrznej.
Przed laty budynkiem zarządzało Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, które stworzyło tutaj wystawę poświęconą twierdzy. Jednak już od dłuższego czasu tej wystawy już nie ma. Działa tutaj Stowarzyszenie Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka.

Ponieważ obiekt leży bezpośrednio przy ulicy, zdarzało się już wielokrotnie, że dochodziło  tutaj do wypadków, w których samochody uderzały w mur wartowni.

Odwiedzając Przemyśl, warto zobaczyć ten obiekt, położony niedaleko od Hotelu Gromada. Łatwo stąd też dojść do Rynku – zabytkowego centrum Przemyśla